Akne ravimid ja aktiivained

Akne raviks kasutatakse erineva toimemehhanismiga aktiivühendeid. Nendel ainetel on teaduslikult tõendatud omadused rünnata nelja akne põhjustajat: liigne rasuproduktsioon, suurenenud sarvkihi teke (rasupooride ummistumine), põletiku teke ja C. acnes paljunemine. 

Järgnevalt oleme välja toonud põhilised akne raviks kasutatavad raviained, mida kasutatakse kas retseptiravimites või käsimüügis nahahooldustoodetes. Retseptiravimites kasutatavad toimeained on enamasti suurema tõhususega, kuid ka kõrvaltoimete määr ja ärritusrisk on suurem.

Paiksed ravimid ja aktiivained:
Suukaudsed ravimid:

Isotretinoiin

retseptiravim

Isotretinoiin kuulub retinoidide rühma (A-vitamiini sarnased ühendid), kuid erinevalt teistest kasutatakse seda suukaudselt tabletivormis. Ravim vähendab rasu tootmist, rasunäärmete suurust ning ummistumist. Isotretinoiiniga ravitakse rasket või muule ravile allumatut aknet. Ravim on äärmiselt tõhus, kuid paljude kõrvaltoimetega nagu tugev naha ja limaskestade kuivus, liigese- ja lihasvalud, väsimus ja peavalud. Ravi kestvus on individuaalne, kuid üldjoontes 4-6 kuud, väiksemate annustega raviskeemi korral kuni aasta. Ravi määrab vaid nahaarst kontaktvastuvõtul ning enne raviga alustamist ning ravi ajal on vajalik anda vereanalüüsid. Isotretinoiin on lootele toksiline, seetõttu peab ravi ajal vältima rasestumist. 

Shopping Cart