Akne ravimid ja aktiivained

Akne raviks kasutatakse erineva toimemehhanismiga aktiivühendeid. Nendel ainetel on teaduslikult tõendatud omadused rünnata nelja akne põhjustajat: liigne rasuproduktsioon, suurenenud sarvkihi teke (rasupooride ummistumine), põletiku teke ja C. acnes paljunemine. 

Järgnevalt oleme välja toonud põhilised akne raviks kasutatavad raviained, mida kasutatakse kas retseptiravimites või käsimüügis nahahooldustoodetes. Retseptiravimites kasutatavad toimeained on enamasti suurema tõhususega, kuid ka kõrvaltoimete määr ja ärritusrisk on suurem.

Paiksed ravimid ja aktiivained:
Suukaudsed ravimid:

Bakutsiool

Bakutsiool (inglise keeles bakuchiol) on sarapkühmtäpiku (Psoralea corylifolia) taimes leiduv fenoolühend, millel on vananemis- ja põletikuvastane ning antimikroobne toime. Kühmtäpiku ekstrakti on India ja Hiina rahvameditsiinis kasutatud juba sajandeid nahaprobleemide ravis, kuid alles hiljuti on avastatud taimes sisalduva bakutsiooli potentsiaal nahahoolduses. Kuigi bakutsiooli molekulil ei ole sarnasusi retinooliga, on sel samasugune toime naharakkudele. Kliinilised uuringud on demonstreerinud bakutsiooli omadusi vähendada märkimisväärselt fotokahjustusi, hüperpigmentatsiooni, siluda kortse ning ravida aknet (1). Erinevalt retinoolist, on bakutsioolil ka kõrge antioksüdatiivne toime, stimuleerides naharakkude uuenemist ja haavade paranemist (2). Lisaks on leitud viiteid tema kasvajavastastele omadustele (bakutsiool pidurdab epidermaalse kasvufaktori EGF produktsiooni, mis on hädavajalik nahakasvajate arengus). Bakutsiool reguleerib  keratinotsüütide aktiivsust, mistõttu on tema üheks võimalikuks kasutusvaldkonnaks ka psoriaasi ravi. Bakutsiool on väga hästi talutav, seni ainsaks tõendatud kõrvaltoimeks on ühel patsiendil esinenud nahaärritus (kontaktdermatiit). Seetõttu võib teda soovitada retinooli alternatiivina tundlikuma naha inimestele (1, 3). 

Allikad

  1. Puyana C, Chandan N, Tsoukas M. Applications of bakuchiol in dermatology: Systematic review of the literature. J Cosmet Dermatol. 2022 Dec;21(12):6636-6643. doi: 10.1111/jocd.15420. Epub 2022 Oct 31. PMID: 36176207. 
  2. Bluemke A, Ring AP, Immeyer J, Hoff A, Eisenberg T, Gerwat W, Meyer F, Breitkreutz S, Klinger LM, Brandner JM, Sandig G, Seifert M, Segger D, Rippke F, Schweiger D. Multidirectional activity of bakuchiol against cellular mechanisms of facial ageing – Experimental evidence for a holistic treatment approach. Int J Cosmet Sci. 2022 Jun;44(3):377-393. doi: 10.1111/ics.12784. Epub 2022 Jun 9. PMID: 35514037; PMCID: PMC9328396. 
  3. Dhaliwal S, Rybak I, Ellis SR, Notay M, Trivedi M, Burney W, Vaughn AR, Nguyen M, Reiter P, Bosanac S, Yan H, Foolad N, Sivamani RK. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. Br J Dermatol. 2019 Feb;180(2):289-296. doi:

bakutsiool 1% seerum

Shopping Cart