Akne ravimid ja aktiivained

Akne raviks kasutatakse erineva toimemehhanismiga aktiivühendeid. Nendel ainetel on teaduslikult tõendatud omadused rünnata nelja akne põhjustajat: liigne rasuproduktsioon, suurenenud sarvkihi teke (rasupooride ummistumine), põletiku teke ja C. acnes paljunemine. 

Järgnevalt oleme välja toonud põhilised akne raviks kasutatavad raviained, mida kasutatakse kas retseptiravimites või käsimüügis nahahooldustoodetes. Retseptiravimites kasutatavad toimeained on enamasti suurema tõhususega, kuid ka kõrvaltoimete määr ja ärritusrisk on suurem.

Paiksed ravimid ja aktiivained:
Suukaudsed ravimid:

C-vitamiin

oranges, citrus fruits, fruits-7478837.jpg

C-vitamiin (vitamin C) kuulub looduslikult esinevate antioksüdantsete vitamiinide rühma. Paljud taime- ja loomaliigid suudavad seda sünteesida glükoosist, paraku mitte inimesed, kes peavad leidma vajaliku koguse vitamiini oma toidulaualt (tsitruselised, maasikad, brokoli, jt rohelised köögiviljad). 

C-vitamiini bioloogiliselt aktiivseks ühendiks on L-askorbiinhape. Selle imendumine soolestiku kaudu on paraku limiteeritud, mistõttu on dermatoloogias pööratud tähelepanu C-vitamiini nahakaudsele manustamisele ja imendumisele. (1)

C-vitamiin ja nahavananemine 

C-vitamiini antioksüdantne toime hoiab ära UV-kahjustused nahas ja nii toimib vitamiin fotovananemise vastu, hoides nahka nooruslikuna. Koos E-vitamiini ja feruulhappega tõuseb C-vitamiini potentsiaal veel enam ning uuringutes on leitud tema tugev UVA ja UVB kiirguskahjustuse vastane mõju (vähendas põletust päevituse järgselt 52 %). 

C-vitamiin soodustab ka kollageeni sünteesi, mis pinguldab nahka ja silub kortse. (1)

C-vitamiini peamiseks probleemiks on tema ebastabiilsus õhu käes ning takistused nahabarjääri läbimisel. Oma normaalses bioaktiivses vormis ei läbi C-vitamiin nahka selle hüdrofoobsuse tõttu ning seetõttu arendatud vitamiini erivormid, mis toetavad naha läbimist ning muudavad C-vitamiini stabiilsemaks purgis ja õhu käes. L-askorbiinhappe lisamine tootesse koos feruulhappega aitab hoida vitamiini stabiilsena madala pH juures ning ka nahabarjäär on kergemini läbitav. Teised levinud stabiilsed C-vitamiini ühendid on askorbüül-6-plamitaat ja magneesium-askorbüül-fosfaat (MAP) (2). 

C-vitamiin ja akne 

Vitamiin C takistab põletikku soodustavate ainete (NFkB, tsütokiinid TNF-alfa, interleukiinid) toimet. Seetõttu on vitamiinil potentsiaal vähendada põletikuliste haiguste, sealhulgas akne ja rosaatsea korral punetust ja põletikulisi koldeid. 
Akne puhul on C-vitamiinil oma koht ka tumedate laikude ravis peale põletiku taandumist. C-vitamiin vähendab melaniini tootmist, mis annab tumeda jume eelnevalt paranenud vistrikule.  (1)

C-vitamiini parim kontsentratsioon seerumites ja kreemides sõltub selle vormist, kuid jääb üldjuhul 10-20 % vahele. Liiga madal kontsentratsioon ei anna raviefekti, samas liiga kõrge kontsentratsioon põhjustab ärritust ning ei anna lisaefekti.(2)  

Allikad

  1. Telang PS. Vitamin C in dermatology. Indian Dermatol Online J. 2013 Apr;4(2):143-6. doi: 10.4103/2229-5178.110593. PMID: 23741676; PMCID: PMC3673383
  2. Al-Niaimi F, Chiang NYZ. Topical Vitamin C and the Skin: Mechanisms of Action and Clinical Applications. J Clin Aesthet Dermatol. 2017 Jul;10(7):14-17. Epub 2017 Jul 1. PMID: 29104718; PMCID: PMC5605218.

15% C-vitamiini seerum

silmakreem 10% C-vitamiini ja avokaadoga

Shopping Cart