Akne ravimid ja aktiivained
Akne raviks kasutatakse erineva toimemehhanismiga aktiivühendeid. Nendel ainetel on teaduslikult tõendatud omadused rünnata nelja akne põhjustajat: liigne rasuproduktsioon, suurenenud sarvkihi teke (rasupooride ummistumine), põletiku teke ja C. acnes paljunemine.
Järgnevalt oleme välja toonud põhilised akne raviks kasutatavad raviained, mida kasutatakse kas retseptiravimites või käsimüügis nahahooldustoodetes. Retseptiravimites kasutatavad toimeained on enamasti suurema tõhususega, kuid ka kõrvaltoimete määr ja ärritusrisk on suurem.
Paiksed ravimid ja aktiivained:
Suukaudsed ravimid:
Antibiootikumid
retseptiravimid
Akne raviks kasutatakse enim tetratsükliinirea antibiootikume: doksütsükliin, tetratsükliin, lümetsükliin, minotsükliin, saretsükliin. Lisaks antibakteriaalsele toimele mõjuvad aknevastased antibiootikumid ka põletikuvastaselt, vähendades akne kollete suurust ja leevendades punetust. Enamasti kasutatakse kombinatsioonis teiste akneravimitega, kuna pikaaegsel kasutusel tekib aknebakteritel resistentsus ravimi suhtes ja raviefektiivsus langeb. Kuur kestab mitu kuud (tavaliselt 1-3) ning kõrvaltoimetena võivad esineda soolestiku mikrofloora muutused (kõhulahtisus ja -kinnisus, kõhuvalud, iiveldus ja oksendamine), päikesetundlikkus, luu kasvuhäired ja naistel pärmseenepõletik tupes.
Tetratsükliinide suhtes ülitundlikel patsientidel võidakse kasutada makroliidide rühma kuuluvaid antibiootikume (erütromütsiin, asitromütsiin).
- Doksütsükliin | Doxycycline
Üks enim kasutatavaid antibiootikume akne ravis. Kuulub tetratsükliiniga samasse ravimite rühma, kuid tänu oma lipofiilsetele omadustele jõuab ravim paremini rasunäärmetes kasvavate bakteriteni. Kõrvaltoimetena esineb ravikuuri ajal UV-tundlikkust ning soolestikuhäireid (iiveldus-oksendamine, kõhulahtisus). Soolestiku kõrvaltoimete leevendamiseks soovitatakse võtta koos toiduga. Lisaks tuleks vältida ravimi võtmise järgselt pikali heitmist söögitoru põletiku (ösofagiit) vältimiseks. UV-kaitsekreemide kasutamine ravi ajal (eriti suvel) on oluline ja aitab vältida nahaärrituse ja punetuse teket. Ravimi kasutamine on vastunäidustatud lastel, rasedatel ja imetavatel emadel.
- Tetratsükliin | Tetracycline
Antibiootikumidest kõige pikemalt kasutatud akne ravis. Kasutatakse tänapäeval vähem kuna uuematel antibiootikumidel on kõrvaltoimete profiil ja resistentsuse risk väiksem.