Malassezia follikuliit ehk seenakne

Mille peale mõelda, kui akne ravist hoolimata ei parane?




Vistrikud nahal

Punetavad 1-2 mm mõõduga ühetaolised sõlmekesed ja mädavillid näol, seljal või rinnal.




Komedoone ei ole

Seenakne korral ei esine valge- ja mustpäid.




Punetus ja sügelus

Seenakne põhjustab karvanääpsu põletikku, millega kaasneb sageli ka sügelus.

Naha normaalne mikrofloora koosneb mitmetest bakteri- ja seeneliikidest. Mikrofloora aitab hoida eemale haigustekitajaid ning reguleerida meie immuunsüsteemi. Inimese nahalt on leitud sadu erinevaid bakteriliike ning kümneid seeneliike. Mõned neist võivad immuunsüsteemi töö või naha mikrofloora tasakaalu häirumisel aga põhjustada infektsioone. Nii võib teatud liikide arvukus ületada kriitilise piiri ning muidu inimesele kasulikust või neutraalsest organismist võib saada meile kahjulik ja põletikku tekitav patogeen. 

Malassezia

19. sajandi lõpus avastas prantsuse teadlane Louis-Charles Malassez inimese peanahalt pärmilaadse seene mis sai endale nimeks Malassezia. See seen elutseb karvanääpsu kanalis ning toitub inimese rasus leiduvatest lipiididest. Aastatega on leitud erinevaid Malassezia liike ning nende elutegevusega seotud nahahaiguseid. Nii võib malassezia arvukuse kasv nahas põhjustada põletikuga kulgevaid haiguseid nagu seborroiline dermatiit, mitmevärviline kliiketendustõbi, intertriigo ja follikuliit. Ka küüneseene puhul võib harvemal juhul olla tekitajaks malassezia seen. Põletiku üheks põhjuseks on malassezia elutegevuse tulemusel naha pinnale jääv oleiinhape, mis suures koguses on nahka ärritav. 

Louis-Charles Malassez

Malassezia follikuliit, rahvasuus tuntud kui seenakne, on karvanääpsu-rasunäärme põletik, mida põhjustavad pärmseened malassezia perekonnast (eeskätt M. globosa, M.sympodialis ja M.restricta). 

Seenakne tekkel tulevad nähtavale väikesed 1-2 mm läbimõõduga sügelevad paapulid (punetavad sõlmekesed) ja pustulid (mädavillid). Lööbeelemendid ei erine teineteisest oluliselt (paapulid ja pustulid on ühesuurused ja sarnase väljanägemisega). 

Haigus võib esineda ülaseljal, rinnakul, lauba külgmistel aladel, juuste piiril, põskedel, kaelal ning õlavartel. Kui tavalise akne korral võib leida lisaks vistrikele ka komedoone (nö valge- ja mustpead), siis malassezia follikuliidi korral komedoone ei esine! Küll aga võib seenakne esineda koos tavalise aknega ja sellisel juhul on komedoonid nahal nähtaval koos seenakne paapulite ja pustulitega.   

Seenakne tekke riskitegurid

egg, allergy, food-999920.jpg

Suurenenud rasu produktsioon

Rasu ehk seebum on malassezia peamine toiduaine. 

egg, allergy, food-999920.jpg

Liigne higistamine

Higis leiduv piimhape ja naatriumkloriid soodustavad M. globosa kasvu. 

egg, allergy, food-999920.jpg

Antibiootikumide kasutamine

Antibiootikumid hävitavad naha mikrofloorasse kuuluvaid baktereid ja läbi selle häirub mikrofloora tasakaal. 

egg, allergy, food-999920.jpg

Immuunsupressioon

näiteks paiksete kortikosteroidkreemide kasutamine või süsteemsed immuunsüsteemi mõjutavad ravimid ja haigused.

egg, allergy, food-999920.jpg

Niisketes oludes viibimine

Niisked tingimused suurendavad higi tootmist, soodustades malassezia kasvu. 

egg, allergy, food-999920.jpg

Oklusiivsed kosmeetikatooted

Mitteimenduvate päikesekaitsekreemide ja jumestuskreemide kasutamine jätab nahale paksu kihi, mis võib häirida normaalse mikrofloora toimimise ja olla seeläbi malassezia ülekasvu soodustav.

Malassezia furfur elektronmikroskoobi all

Ravi

Malassezia follikuliidi raviks kasutatakse paikseid seenevastaseid kreeme ja šampoone (toimeainetest levinumad ketokonasool, ekonasool, seleeniumsulfiid), raskematel juhtudel ka süsteemset seenevastast ravi (kasutusel flukonasool, harvem itrakonasool). Väikesemahulistes uuringutes on haigust ravitud ka isotretinoiini ja fotodünaamilise ravi meetodil mõningase edukusega. Samuti on üha enam hakatud tähelepanu pöörama naha mikrofloora mõjutamisele pre- ja probiootikumide abil, mis taastaks mikrofloora tasakaalu. Antud ravisuund on hetkel veel eksperimentaaljärgus ning ootamas suuremaid teadusuuringuid. 

Haigusele on omane jääda korduma ning seetõttu võib teatud juhtudel olla vajalik jätkata profülaktilist paikset ravi kord nädalas hilisemate ägenemiste vältimiseks. Riskiteguritele tähelepanu pööramine annab võimaluse ravida seene ülekasvu algset põhjustajat ja nii on lootust ka tülikas põletikutekitaja kontrolli alla saada ilma profülaktilise ravita. Näiteks rasuse naha korral salitsüülhappega puhastusvahendi kasutamine aitab eemaldada pooridest üleliigse rasu ning sellega vähendada ka malassezia arvukust karvanääpsus. Teinekord võib abi olla ka kosmeetika- ja nahahooldustoodete vahetamisest.


Shopping Cart