Mis on akne?

Akne on üks sagedasemaid nahahaiguseid, esinedes kuni 85 % noortel vanuses 12-24, kuid on levinud probleem ka 30.-40. eluaastates täiskasvanutel. 

Tegemist on kroonilise nahahaigusega, mille käigus ummistuvad rasunäärmed näol, seljal või rinnapiirkonnas. Iga kehakarva juures on väike rasunääre, mis toodab nahka niisutavaid ja kaitsvaid rasvhappeid naha pinnale. Kui rasunäärme käik ummistub, ei pääse rasu enam naha pinnale ja tekib põletik.

Mis põhjustab aknet?

Suurenenud rasuproduktsioon

Puberteediea saabudes tõuseb kehas suguhormoonide tase, mis suurendab rasunäärmetes rasu tootmist. 

Bakterid

Tervel nahal elavad alati bakterid, kes kuuluvad normaalsesse naha mikrofloorasse. Ka aknet põhjustav Cutibacterium acnes bakter kuulub normaalsesse mikrofloorasse, toitudes rasust. Kui rasunäärme ummistub rasuga, paljuneb bakter liiga hoogsalt ning tekitab põletikku. Aknebakteril on eri tüvesid, neist osad põhjustavad kergemini aknet. 

Rasunäärme seina paksenemine

Juhul kui keskkonna ja pärilike tegurite koosmõjul hakkab rasunäärme sein paksenema, muutub poori sein kitsamaks ja ummistub kergemini. 

Geneetiline eelsoodumus

Kui vanematel on nooruspõlves esinenud akne, on ka nende lastel suurem tõenäosus põletikuliste vistrike tekkeks. 

Ravimid

Mõned ravimid ja anaboolsed steroidid soodustavad rasu tootmist 

Elustiil

Uuringud näitavad, et maiustused, muud suhkrurikkad toidud ning piimatooted mõjutavad rasu tootmist. Samuti ägestab stress akne kulgu.

Milline näeb akne välja?

Akne puhul esineb nahal erinevat tüüpi moodustisi. Mida põletikulisemaks akne muutub, seda tugevamat ravi see vajab. 

Aknet iseloomustavad

  • avatud ja suletud komedoonid ehk valge- ja mustpead. Akne kergeim vorm:  komedonaalne akne.

  • paapulid ja pustulid, on punetavad sõlmekesed, mis tekivad kui komedoonid muutuvad põletikuliseks. Akne kerge-keskmine vorm: papulopustulaarne akne. 

  • sõlmed ja tsüstid, paiknevad sügavamal, sisaldavad mäda  ja on sageli valulikud. Akne raske vorm: tsüstiline akne. 

  • põletikujärgsed punetavad või hüperpigmenteeritud laigud

  • erineva kuju ja välimusega armid 

Kuidas aknet ravitakse?

Varajane akne ravi on oluline vähendamaks hilisemaid tüsistusi, armide teket ja mõju vaimsele tervisele. 

Akne raviks on kasutusel nii paiksed määritavad kreemid/geelid kui ka suukaudsed ravimid. Üldjuhul alustatakse ravi väiksemate kõrvaltoimetega toodetega e. paikse raviga. Kergema akne korral piisab mõnikord ka vaid aknele sobiva nahahooldustoodete kasutamisest ning elustiili muudatustest. 

Akneravimid ründavad laias laastus nelja aknet põhjustavat tegurit: suurenenud rasu tootmine, aknebakterite paljunemine, põletiku teke, pooride kitsenemine ja ummistumine naharakkude poolt ehk follikulaarne hüperkeratinisatsioon. 

Kerge komedonaalne akne

Lisaks õigetele nahahooldusvahenditele on kasutusel paiksed retseptiravimid: retinoidid (näiteks tretinoiin või adapaleen), aselaiinhape. Käsimüügist või retseptina bensüülperoksiidi sisaldavad kreemid või näopesuvahendid. 

Papulopustulaarne akne

Kasutatakse lisaks eelmainitule ka paikset kombinatsioonravi, näiteks bensüülperoksiidi ja retinoidi või bensüülperoksiidi ja paikse antibiootikumi kombineerimist. Raskematel juhtudel võib ka juba kaaluda süsteemse ravi määramist, näiteks süsteemne antibiootikum koos paikse retinoidi või aselaiinhappega. Naiste jaoks on olemas alternatiivina ka suukaudse antiandrogeense ravi võimalus (kontratseptsioonravimid või spironolaktoon). Suukaudse ravi kõrvaltoimete risk on suurem ja seetõttu vajab patsient arstipoolset kontrolli. 

Tsüstiline akne

Akne raske vormi korral ja eeltoodud ravimeetodite ebaõnnestumisel alustatakse ravi suukaudse isotretinoiiniga, mis oma olemuselt sarnaneb A-vitamiiniga. Isotretinoiin on äärmiselt tõhus, kuid tugevate kõrvaltoimetega ravim ning seda alustatakse vaid dermatoloogi poolt kontaktvastuvõtul. Ravi kestvus ja annus määratakse individuaalselt, kuid Euroopa ravijuhiste kohaselt on soovituslik kuuri pikkus vähemalt 6 kuud. Enne raviga alustamist ning ravi ajal võetakse patsiendilt korduvalt vereproove ning toimuvad kontrollvisiidid dermatoloogi juures. Isotretinoiiniga ravi lõpetamise järgselt on akne tagasituleku võimalus olemas, kuid väike ning sellisel juhul kergemal kujul. 

Seenakne

Akne ravi ebaõnnestumisel tuleb alati mõelda ka teiste aknesarnaste haiguste peale. Malassezia follikuliit ehk seenakne on samuti mädavillide ja sõlmekestega kulgev põletikuline nahahaigus, mida põhjustab Malassezia pärmseen.

Akne ravi aluseks on nahapooride normaalse toimimise tagamine. Seda on võimalik saavutada õigete nahahooldusvõtete, elustiili valikute ja korrektse raviga.
dr Henri Maalmann
Shopping Cart